Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 16 kwietnia 2024 imieniny: Julii, Bernadetty

Zaparowane szyby w oknach? Wysoki poziom wilgotności? - Jest na to lekarstwo!

REKLAMA   
sobota, 21 lutego 2015 08:00

Vobos - LogoWielu z nas boryka się z problemem zaparowanych okien czy nadmiernym poziomem wilgotności w mieszkaniu.

Wynikiem takiego stanu rzeczy mogą być:

- bóle oraz zawroty głowy,

- nieprzyjemny zapach,

- skropliny pary wodnej na oknach,

- pleśń i grzyb,

- alergie,

- choroby układu oddechowego,

- niszczenie ścian budynków.

Należy jednak pamiętać, że skraplanie pary wodnej to zupełnie naturalny proces fizyczny. Codziennie sami przyczyniamy się do jej powstawania wykonując codzienne czynności takie jak: gotowanie, pranie, prasowanie a nawet oddychanie.

Zwiększeniu ulega wówczas ilość pary wodnej i prawdopodobieństwo jej wykroplenia. Wykraplanie się pary wodnej na powierzchni SPOSÓB MONTAŻUszyby następuje z kolei na skutek niższej lub równej temperaturze powierzchni szyby i temperaturze tzw. punktu rosy dla danej wilgotności względnej powietrza. Taki stan rzeczy najczęściej jest wynikiem braku odpowiedniej wentylacji w lokalu. Współczesne okna PCV, drewniane, aluminiowe są bardzo szczelne, co w połączeniu z brakiem odpowiedniej wentylacji powoduje kondensację pary wodnej na ościeżnicach i szybach. Rozwiązaniem problemu mogą być:

- w przypadku zakupu nowych okien wybieranie tych najnowocześniejszych o ramowym współczynniku przenikania ciepła 1.0 W/m2K wyposażonych w pakiety 3-szybowe o współczynniku 0,5 W/m2K koniecznie z “ciepłą ramką”  międzyszybową TGI, która niweluje powstawanie mostków termicznych,

- w przypadku, gdy okna są już wymienione montaż odpowiednich nawiewników okiennych celem zapewnienia prawidłowej wentylacji w pomieszczeniach.

Czym są nawiewniki okienne i do czego służą?

Nawiewniki okienne są prostymi urządzeniami umożliwiającymi odpowiednie doprowadzenie świeżego powietrza do budynków mieszkalnych, biurowych oraz użyteczności publicznej. Montowane powinny być w górnej części stolarki okiennej.

W odpowiedzi na nowe przepisy dotyczące podwyższonej szczelności stolarki okiennej, nawiewniki od 2009 roku stały się niemal stałym elementem wyposażenia okien w nowym budownictwie mieszkaniowym.

Rodzaje nawiewników okiennych.

Nawiewniki okienne możemy wyróżnić głównie ze względu na ich zasadę działania:

NAWIEWNIK HIGROSTEROWANYnawiewniki higrosterowane  – automatycznie regulują dopływ świeżego powietrza w zależności od poziomu wilgotności względnej w pomieszczeniu. Elementem sterującym poziomem otwarcia jest wiązka taśmy poliamidowej. Im wyższa jest wilgotność względna, tym bardziej otwarty nawiewnik i większy przepływ świeżego powietrza do pomieszczenia. Rozwiązanie to ze względu na minimalną potrzebę ingerencji użytkownika w działanie urządzenia zyskały na naszym rynku największa popularność.

Nawiewniki higrosterowane można wyposażyć w zewnętrzną czerpnię powietrza o podwyższonej akustyce.

Zalety nawiewników higrosterowanych:

- 4 kolory regulatora, dowolna kolorystyka czerpni (wykonana z PCV lub aluminium - lakierowanie proszkowe),

- możliwość manualnego przymknięcia nawiewu,

- możliwość zastosowania siatki płaskiej (przy roletach zewnętrznych)

- dwustrumieniowy – dwa poziomy ustawienia kierunku nawiewu podczas montażu.

Koszt: 179 zł/szt z montażem

NAWIEWNIK CIŚNIENIOWY AUTOMATYCZNYnawiewniki automatyczne ciśnieniowe – są to urządzenia wyposażone w stabilizator przepływu powietrza chroniący przed nawiewem zbyt dużego strumienia świeżego powietrza. Funkcja bardzo przydatna zwłaszcza zimą gdzie duże różnice temperatur  po obu stronach okna mogą doprowadzic do niepotrzebnej utraty ciepła. Stabilizator występuje w formie membrany ulokowanej w nawiewniku lub w czerpni zewnętrznej (okapie).

Zalety nawiewników ciśnieniowych automatycznych:

- możliwość manualnego przymknięcia nawiewu,

- możliwość zastosowania siatki płaskiej (przy roletach zewnętrznych)

- dwustrumieniowy – dwa poziomy ustawienia kierunku nawiewu podczas montażu.

- element automatycznej regulacji usytuowany w czerpni zewnętrznej,

- 4 kolory regulatora i czerpni.

- bezobsługowa regulacja napływu świeżego powietrza,

- wysoka akustyka, którą dodatkowo można zwiększyć poprzez zastaosowanie łącznika akustycznego RA oraz czerpni akustycznej CFA (do 42dB),

Koszt: 99 zł/szt. z montażem

NAWIEWNIK RĘCZNYnawiewniki manualne – najprostsze nawiewniki, w których za ilość dostarczanego powietrza odpowiedzialny jest użytkownik. Poprzez manualną regulację nawiewnika decyduje on o stopniu jego otwarcia a co za tym idzie o ilości napływającego powietrza.

Zalety nawiewników manualnych:

- możliwość precyzyjnej regulacji,

- dwustrumieniowy – dwa sposoby ustawienia podczas montażu,

- 4 kolory regulatora i czerpni.

Koszt: 79 zł/szt z montażem

 

Zamówienia na montaż nawiewników można składać w firmie VOBOS:

 

ul. Wisznicka 63 tel. 83 413 17 85  tel. kom. 887 953 558  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

ul. Warszawska 17 (grzybek I piętro) tel. kom. 887 953 558

 

 
Przyczepa
Przyczepa
czwartek, 04 kwietnia 2024
noimage
Prace remontowo-budowlane w Niemczech
niedziela, 14 kwietnia 2024