Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 20 kwietnia 2024 imieniny: Agnieszki, Czesława

Dlaczego niektóre psy atakują dzieci?

Michał Maliszewski   
piątek, 23 stycznia 2015 08:00

Justyna Kosowska - prowadząca dogoterapięZawsze w takich sytuacjach uwagę zwraca fakt, że agresorem jest znany dziecku pupil, pies, który wychowywał się w rodzinie.

Nigdy nie był agresywny, lubił dzieci. Co się, zatem stało?  Na te i inne pytania odpowiedzi udzielono w środę 21 stycznia 2015 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Z. Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim.

Odbyły się tam otwarte zajęcia warsztatowe z Programu Profilaktyki Pogryzień "Bezpieczny PIES - Bezpieczne DZIECKO". Spotkanie prowadziła Justyna Kosowska, na co dzień prowadząca zajęcia z dogoterapii. W przystępny i prosty sposób wyjaśniła, dlaczego psy atakują ludzi, jak zachować się w sytuacji ataku, jakie sygnały wysyła pies, który jest zły, zestresowany lub się boi.

My dorośli musimy nauczyć nasze dzieci bezpiecznego kontaktu z psem. Musimy wiedzieć, kiedy pies jest zestresowany i jak to okazuje. Poniżej podajemy kilka ważnych zachowań czworonogów.

Wzrost poziomu stresu u psa:

  • Niski - pies siada, trąca łapą jakby chciał odepchnąć, odwraca ciało, odwraca głowę, oblizuje nos, wargi, mruga intensywnie, kilkakrotnie ziewa,
  • Średni – czołga się, wywraca na grzbiet, podkula ogon, kładzie uszy po sobie, zastyga w bezruchu z podkulonym ogonem,
  • Wysoki – sztywnieje na wyprostowanych łapach, wbija wzrok w obiekt, który wywołał stres, warczy, podszczypuje, gryzie.

Pamiętajmy:

  • Nigdy nie zostawiajmy małego dziecka z psem bez opieki osoby dorosłej.
  • Głaszczmy psa w socjalne miejsca (pod szyją , po boku) nigdy po głowie,
  • Nie zaczepiajmy psa kiedy je, pije, śpi,
  • Nie bijmy psa kiedy coś zrobi źle (psy nie wiedzą co jest dobre a co złe).

150122-pieski-1150122-pieski-2150122-pieski-3150122-pieski-4