Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 29 marca 2024 imieniny: Wiktoryny, Eustachego | Jutro zmiana czasu na letni

Spalasz śmieci w domowych piecach? Dowiedz się co ci grozi

Wojciech Gontarz - Urząd Miasta Radzyń Podlaski   
środa, 03 grudnia 2014 07:00

Dym z kominaSpacerując po naszym mieście bardzo często można zaobserwować gęsty, ciemny, duszący i nieprzyjemny dym wydobywający się z kominów.

Jest to znak, że ktoś w pobliżu pali śmieci w przydomowym piecu grzewczym i przy okazji podtruwa najbliższe otoczenie. To zjawisko najczęściej jest spotykane na osiedlach zabudowanych pięknymi i zadbanymi domami jednorodzinnymi. Za występowanie takiego zjawiska są odpowiedzialni mieszkańcy, którzy w imię pozornych oszczędności spalają odpady. Pozornych, ponieważ od 1 lipca 2013 roku, od momentu wprowadzenia nowej ustawy tzw. „śmieciowej”, każdy mieszkaniec może oddać nieograniczoną ilość odpadów komunalnych przy stałej miesięcznej opłacie. Ponadto proces spalania śmieci daje bardzo małą ilość energii cieplnej oraz powoduje kolejne koszty związane z wymianą zniszczonego pieca i przewodu kominowego. Jednak największym przegranym tego procesu są ludzie i ich zdrowie.

Przydomowe spalarnie śmieci nie osiągają odpowiedniej temperatury spalania co powoduje, że z palenisk do atmosfery wydostają się szkodliwe substancje chemiczne, których lista jest długa i zawiera m.in. kadm, arsen, tlenek węgla, dwutlenek siarki, cyjanowodór i dioksyny. Kadm jest pierwiastkiem niezwykle toksycznym i szkodliwym dla człowieka. Największe uszkodzenia wyrządza w narządach, w których łatwo się zbiera powodując zaburzenia czynności wątroby, nerek i innych organów, funkcji rozrodczych, deformacji kości oraz wywołuje zmiany nowotworowe. Arsen jest pierwiastkiem chemicznym, który powoduje liczne nowotwory skóry, płuc, nerek, wątroby oraz pęcherza moczowego. Tlenek węgla powoduje silne zatrucia organizmu co prowadzi do niedotlenienia tkanek, a w wielu przypadkach nawet do śmierci. Dwutlenek siarki jest związkiem chemicznym, który jest szkodliwy dla zwierząt i roślin poprzez stopniową kumulację w glebie, powodując jej zakwaszenie i zasolenie. Dodatkowo w znacznym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia atmosfery i powstawania smogu. Cyjanowodór jest bardzo silnie toksyczną trucizną, którą zatrucie powoduje śmierć. Dioksyny to olbrzymia grupa obcych środowisku substancji chemicznych, które nie ulegają łatwo degradacji oraz nie rozpuszczają się w wodzie. Kiedy dostaną się do ludzkiego organizmu, kumulują się najchętniej w tkance tłuszczowej naszych narządów wewnętrznych i mogą tam być przechowywane przez wiele lat. Ponadto dioksyny są odpowiedzialne za występowanie nadciśnienia i chorób układu krążenia, wielu chorób nowotworowych, bezpłodności, wad płodu oraz zmian genetycznych.

Aby ustrzec się przed tymi szkodliwymi związkami chemicznymi należy zaprzestać spalania opakowań z tworzyw sztucznych, opakowań po chemikaliach, przepracowanego oleju, baterii, akumulatorów, sprzętu AGD i RTV, gumy (opon), odzieży z tworzyw sztucznych, obuwia, styropianu, przewodów, kabli, kolorowych gazet, mebli zawierających substancje do konserwacji, pozostałości farb, lakierów i  klejów w domowych piecach grzewczych.

Jeśli masz sąsiada, który spala śmieci, truje środowisko to nie czekaj i zgłoś ten fakt do służb mundurowych. Oni posiadają odpowiednie narzędzia, które pozwalają na sprawdzenie, czy dana osoba spala śmieci. Ponadto taką osobę mogą ukarać mandatem w wysokości do 500 zł.

Urząd Miasta Radzyń Podlaski zachęca wszystkich mieszkańców do zastanowienia się i odpowiedzenia na pytanie: czy opłaca się dla tak małej ilości ciepła uzyskanego ze spalonych śmieci skazywać siebie oraz całe swoje otoczenie na wdychanie śmiertelnych dymów?

 

Komentarze  

 
#1 Spalasz śmieci w domowych piecach? Dowiedz się co ci groziJan Radzyński 2014-12-03 07:50
Fajny artykuł, fajnie wiedzieć, czekamy na więcej! :-)
 
 
#2 RE: Spalasz śmieci w domowych piecach? Dowiedz się co ci grozimojekredki 2014-12-03 08:00
No nareszcie. Już dawno powinny być kary. Może co niektórych to by coś nauczyło.
 
 
#3 Skarpetówatemida123 2014-12-03 08:35
Najlepszy z tego wszystkiego jest smród z palonych skarpet, butów i innych rzeczy, który wypełnia wasze płuca idąc po ulicy :D
 
 
#4 najgorsze jest spalanie...FOX58 2014-12-03 08:40
tworzyw sztucznych,opon,szmat z olejem.odpady organiczne raczej nie szkodzą bo zawsze je palono.Ale kontrolować to muszą odpowiednie służby, za to biorą pieniądze,a nie tak jak piszecie aby sąsiad donosił na sąsiada bo to nie ładnie.najwięcej smrodu jest właśnie w małych zakładach produkcyjnych i usługowych tam palą w piecach odpadami.
 
 
#5 śmieci z lasuGosiek 2014-12-03 09:13
A ten ciemnogród, który wywozi śmieci do lasu wyłapać i nimi nakarmić. Jakby jeden z drugim dostał sr....ki na dziesiąty zagon toby więcej tego nie robił.
 
 
#6 Zanieczyszczone powietrzepiki piki 2014-12-03 10:25
Tak , pewnie , od dzisiaj sąsiad będzie donosił na sąsiada o podejrzanym dymie z komina ... :D

Jest kilka takich miejsc w radzyniu, gdzie naprawdę nie ma czym oddychać.
Może takie miejsca powinno się kontrolować bez "donoszenia".

Z czego może powstawać dym biały jak gęsta mgła , widoczność na 10m w promieniu 200 metrów , zapachu nie podam bo jak to zobaczyłem włączyłem cyrkulację wewnętrzną by na zaczadzieć w aucie ...
Dodam , że temperatura powietrza była na plusie ...

Może,teraz na stronie powinien pojawić się artykuł jak poprawnie palić w piecu , kominku , może jakieś linki. Bo ludzie nie wiedzą , że robią coś źle , są też leniwi by uczyć się robić to dobrze ...
 
 
#7 handel na rynkubenedykt 2014-12-03 16:27
Przy okazji zachęcam do napisania jeszcze jednego artykułu na temat handlu artykułami spożywczymi w środę na rynku . pewna obrotna pani Radzynianka! sotojąca w głównej bramie po lewej sprzedaje przeterminowane słodycze, najczęściej czekolady z Niemiec (rok po terminie za jedyne 2.50 ) a w Lidlu te same świeże kosztują 2.90. podobnie ma się handel na stoisku rybnym z samochodu - wystarczy popatrzeć na śledzie w wiaderkach albo czy ceny ryb wystawiane zgadzają sie z tymi na paragonie i jeszcze oferty słodycze za 10 zł paczka też bywają przeterminowane. Dlaczego tego nikt nie sprawdza. sprzedawcy śmieją się gdy zwracam uwagę!
 
 
#8 RE: Spalasz śmieci w domowych piecach? Dowiedz się co ci grozirubin 2014-12-03 17:04
dobrze że ktoś poruszył ten temat. w mojej okolicy jest taki jeden śmieciowy palacz i ja zamierzam na niego donieść (to znaczy spełnić swój obywatelski obowiązek). gdyby tak każdy zrobił to w krótkim czasie nie było by tego problemu.
 
 
#9 do piki piki innychludzie e 2014-12-03 17:11
"Z czego może powstawać dym biały jak gęsta mgła , widoczność na 10m w promieniu 200 metrów , zapachu nie podam bo jak to zobaczyłem włączyłem cyrkulację"

Słuchaj biały dym, to właśnie oznaka tego, że ktoś może używać katalizatorów spalin, czyli oczyszcza je dodatkowo z dymu spalinowego podstawowego albo to np. dym z domu ogrzewanego gazem , bioekologicznie, ale problem jest i to nie mały, większość w domu pali zazwyczaj wieczorem, gdzie jest mniejszy ruch już uliczny, bo w dzień byłoby to nie do wytrzymania i tak czasem bywa, ktoś pomaluje sobie latem dom, a tu sąsiad po jesień jak pociągnie z komina i co nie zgasi koloru a jeszcze jak ktoś okno ma otwarte to różne kłapy wpadają, np.resztki sadzy, i co mu zrobisz wolno, dlatego należy zaapelować do tych co palą też węglem aby stosowali środki spalające sadzę takie jakich pełno w sklepach grzewczych i na aukcjach np. te rodzaju spalsadz, sadpal, nitrolen np. w saszetkach, catalit, itp., zależy jaki jeszcze węgiel jest bo jak ten ruski to tym bardziej podobno smrodzi, a najlepiej jakby istniały już odnawialne źródła energii lub tańsze były pompy ciepła albo dofinansowywane przez władze miasta i wtedy można grzać prądem za kilkadziesiąt złotych miesięcznie, pzdr
 
 
#10 śmiecieradzyniak13 2014-12-03 18:55
Cieszę się, że Redaktor podjął temat, jest bardzo ważny.Ludzie rzeczywiście spalają plastikowe butelki, styropian itp.Czarny dym z komina wydostaje się czasami również wtedy, gdy pali się węglem.Wiem to z włąsnego doświadczenia.
 
 
#11 Jak się pali to się dymi..Baldwin 2014-12-03 20:10
Tego uniknąć się nie da. Niestety wielu jest skazanych na węgiel z powodu braku gazu w okolicy. Najgorsze jest to że ludzie nie wiedzą jak spalać tenże węgiel a jak im się mówi nie chcą słuchać. Oni wiedzą jak, bo palą od dziesiątek lat. Zresztą ojciec palił tak samo. Wszystko wokół się zmienia. Niestety sposób spalania węgla dla większości jest niezmienny od dziesiątek lat. A metody są. Nie wymagają nawet żadnego wkładu finansowego. Mało tego. Oszczędza się węgiel i zdecydowanie poprawia stałopalność. Dymu zdecydowanie mniej i krócej. Trzeba tylko poczytać na ten temat i zastosować. Oto linki dla tych którzy nie chcą truć siebie i sąsiadów.
http://czysteogrzewanie.pl/

http://forum.info-ogrzewanie.pl/forum/29-kotły-zasypowe/

http://forum.info-ogrzewanie.pl/forum/29-kotły-zasypowe/

Szczególnie ten pierwszy i ostatni link jest warty sprawdzenia. Jakkolwiek wszystkie traktują o tym samym czyli czystym spalaniu węgla. Przyjemnej lektury i czystego spalania życzę. To dość łatwe. Trzeba tylko chcieć....

Niestety nie można edytować postu. Pominąłem jeden link..

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-węgla-kamiennego&s=e1f11443c5704cf191d6955afb9729dc
 
 
#12 wietrzenie Radzyniagremlin 2014-12-03 22:58
Kto obiecal nam wietrzenie Radzynia i co? Już na samym początku wielki smród. urzedas wyszedł na powietrze i poczuł smrodek. A czym jest taniej palic niż węglem. Ja myślę że to w urzedzie miasta powstał ten smód bo wszyscy powstali z zasiedzialych wypierdzialych foteli zaczeło capić.
 
 
#13 Nie donosić?uppage 2014-12-04 00:06
Do tych wszystkich, którzy twierdzą, że to nieładnie donosić na sąsiada spalającego odpady. Po pierwsze: gdyby w centrum Radzynia powstała spalarnia odpadów, to nie protestowalibyście? Z pewnością tak, chociaż dym z takiej spalarni jest mniej szkodliwy niż dym z kilku "spalarni przydomowych".
Po drugie: co jest dla Was ważniejsze, zdrowie i życie waszych najbliższych, czy błogi spokój sąsiada-idioty? Odpowiedzcie sobie sami.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Owies paszowy
sobota, 23 marca 2024
Zakupie GlebogryzarkÄ
Zakupie Glebogryzarkę
niedziela, 17 marca 2024