Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 27 sierpnia 2016 imieniny: Monika, Cezary, Józef

Dzięki niemu rozdzielono bliźnięta syjamskie - Luis Keith w radzyńskim szpitalu.

Michał Maliszewski   
piątek, 27 grudnia 2013 08:00

Dyrektor Zawada, profesor Oleszczuk i profesor Keith24 grudnia w radzyńskiej placówce SP ZOZ pojawiła się ważna postać dla medycyny, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych - profesor Luis Keith. To dzięki niemu 14 lat temu udało się przeprowadzić rozdzielenie bliźniaków syjamskich.

Luis Keith przyjechał do naszego miasta z Chicago, dzięki uprzejmości profesora Jana Oleszczuka, który był pomysłodawcą tej wizyty. Został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Zasługi za pomoc w rozdzieleniu bliźniaków syjamskich, jest także doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Poprosiliśmy dyrektora SP ZOZ Marka Zawadę, by przybliżył nam cel wizyty Luis’a Keith’a, a także przedstawił nam postać Jana Oleszczuka: – Urodziły się tutaj dwie bliźniaczki syjamskie, które zostały operowane właśnie w Chicago. Były z podkarpacia, trafiły do Lubelskiego Uniwersytetu Medycznego i dzięki profesorowi Oleszczukowi, i jego zaangażowaniu trafiły do Stanów, a tam zostały zoperowane z sukcesem. Do dziś żyją już jako rozdzielone. Luis Keith to sławna postać w świecie ginekologii i położnictwa. Korzystając z tego, że profesor Oleszczuk konsultuje i bardzo często odwiedza nasze pacjentki, może wprowadzi jakieś koncepcje, rozwiązania – mam taką nadzieję. Jesteśmy zaszczyceni że profesor Luis Keith chciał przyjechać do Radzynia i spotkać się z nami. Z doktorem Oleszczukiem współpracujemy od wielu lat i jeżeli nasze pacjentki mają taką potrzebę to są konsultowane u profesora, a jeśli istnieją wskazania medyczne bez problemu są przyjmowane do kliniki. Pobyt u nas powoduje, że te pacjentki naprawdę mają dodatkowe elementy do tego, że w sytuacjach trudnych, patologicznych mogą znaleźć się w najlepszych rękach w Polsce, bo rezultaty i osiągnięcia profesora predysponują do tego. Od wielu lat umieralność w klinice w Lublinie jest w całej Polsce najniższa. Profesor Jan Oleszczuk jest tu niekwestionowanym liderem, fachowcem i specjalistą – mówił z dumą dyrektor Zawada.

Obaj profesorowie udali się z wizytacją na oddział ginekologiczno-położniczy, gdzie profesor Oleszczuk opowiedział o dokonaniach profesora Keith’a. – Luis Keith pracował w Northwestern University w Chicago ze studentami medycyny. Dla Polski szczególnym echem odbiły się problemy, które dotyczyły bliźniąt syjamskich – Weroniki i Wiktorii pochodzące ze Stalowej Woli. O pomoc został poproszony profesor Keith, dzięki któremu została przeprowadzona operacja w szpitalu, który miał największe doświadczenie w rozdzielaniu bliźniaków syjamskich - Children Hospital Philadelphia. Rodzice rozdzielonego rodzeństwa nie ponieśli żadnych kosztów – to wszystko zostało zapewnione przez stronę amerykańską.

Zapytaliśmy profesora Oleszczuka, czy istnieją konsultacje polsko-amerykańskie, na co odparł: - Oczywiście, konsultujemy je za granicą, bo zdarzają się przypadki trudne.

Oto kilka zdjęć z pobytu Jana Oleszczuka i Luisa Keith'a w radzyńskim szpitalu:

131227-szpital-01131227-szpital-02131227-szpital-03131227-szpital-04131227-szpital-05131227-szpital-06131227-szpital-07131227-szpital-08131227-szpital-09131227-szpital-10131227-szpital-11131227-szpital-12131227-szpital-13131227-szpital-14131227-szpital-15131227-szpital-16

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

Nasza strona używa plików cookies. Czytając nas, wyrażasz na to zgodę. Przeczytaj naszą politykę cookies. Jeśli akceptujesz ciasteczka na tej stronie, naciśnij OK