Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 30 sierpnia 2015 imieniny: Róża, Szczęsny, Benon

08

lis

2013

W sobotę zatrzymani za jazdę rowerem po alkoholu opuszczą zakłady karne

Michał Maliszewski   

Pijany rowerzysta - źródło: internet

W dzienniku ustaw z dnia 25 października 2013 roku została ogłoszona ustawa, która wprowadza istotne zmiany w obowiązującej regulacji dotyczącej przestępstw i wykroczeń.

O co chodzi? Skazani za jazdę rowerem po alkoholu, którzy odsiedzieli minimum 30 dni zostaną w sobotę zwolnieni. Postanowiliśmy pójść do Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim, by porozmawiać o zmianie tej ustawy.

- Dotychczasowe przestępstwo z artykułu 178A paragraf 2 Kodeksu Karnego, czyli przestępstwo kierowania pojazdem innym niż mechaniczny, w tym pojazdem rowerowym w stanie nietrzeźwości, które do tej pory stanowiło przestępstwo z chwilą 14 dni od ogłoszenia tej ustawy, czyli w tę sobotę staje się wykroczeniem określonym w przepisie 87A Kodeksu Wykroczeń – informuje sędzia Dorota Domańska. – Za to wykroczenie będzie groziła kara aresztu do 30 dni i kara grzywny do 5 tysięcy złotych, czyli tak jak dotychczas było za popełnienie różnego rodzaju wykroczeń. Oczywiście pozostaje możliwość zakazu prowadzenia pojazdów określonego rodzaju, niemniej jednak ustawodawca nie przewidział takiej kary, jak kara ograniczenia wolności, która dotychczas figurowała w katalogu kar za przestępstwo z artykułu 178A paragraf 2 KK.

Zapytaliśmy również jakie są skutki prawne tej legislacji – W dzień 9 listopada, czyli w sobotę powinny być wydane orzeczenia o zwolnieniu z zakładów karnych wszystkich osób, wobec których orzeczono karę nieprzewidzianą za dane wykroczenie – odpowiada Dorota Domańska – Tam gdzie była kara pozbawienia wolności wobec rowerzysty, musi być w tej chwili zamieniona na karę najwyżej 30 dni aresztu. Jeżeli taki człowiek odbył już na dzień 9-ego listopada więcej niż 30 dni aresztu, musi być obligatoryjnie zwolniony z zakładu karnego  – spuentowała sędzia Domańska.

Ogólna liczba osób zwalnianych z zakładów karnych za przestępstwa jazdy rowerem po alkoholu oraz przestępstwa przeciwko mieniu to około 60 osób – 20 ukaranych jest do natychmiastowego zwolnienia, a pozostali otrzymają postanowienia zmieniające.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.