Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 19 kwietnia 2024 imieniny: Leona, Tymona

Czy radzyński pałac przekształci się w Muzeum Sztuki Amerykańskiej?

środa, 10 kwietnia 2013 07:00

Pałac PotockichMuzeum Sztuki Amerykańskiej – z takim pomysłem na zagospodarowanie radzyńskiego pałacu wystąpił do starosty radzyńskiego Tadeusz Wróblewski, pracownik Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Wróblewski z pochodzenia jest radzynianinem, z wykształcenia konserwatorem zabytków oraz archeologiem. W liście skierowanym do Lucjana Kotwicy napisał, że pałac jest wielkim atutem Radzynia oraz „kurą, która może zacząć znosić złote jajka”.

- Od roku obserwuję próby pozbycia się pałacu przez władze Radzynia, dlatego też postanowiłem włączyć się w sprawy mojego miasta. Zespół pałacowy Potockich nie jest jakąś banalną prowincjonalną architekturą, jest jednym ze świetniejszych w Europie, który wymienia się we wszystkich poważnych publikacjach światowych, dlatego wymaga specjalnego traktowania, mądrego i odpowiedzialnego zagospodarowania, a nie prób zbycia – wyjaśnia Wróblewski.

W liście czytamy także, że plan wobec pałacu musi być ambitny i niekonwencjonalny. Rozwiązaniem mają być Biennale Młodej Sztuki Amerykańskiej i utworzenie na tej bazie Kolekcji Sztuki Amerykańskiej, które miałyby rozpocząć się już w tym roku i do których Wróblewski rozpoczął już działania.

Starosta radzyński Lucjan Kotwica podchodzi jednak do tematu sceptycznie. - Pan Wróblewski obiecał, że odezwie się do nas tuż po świętach i przedstawi konkrety swojego pomysłu na zagospodarowanie radzyńskiego pałacu. Święta już dawno minęły, a odzewu zero – wyjaśnia.

O kolejnym pomyśle - pokrewnym wcześniejszemu - na radzyńską perełkę można dowiedzieć się z gazety Nowy Dziennik wychodzącej w Nowym Jorku. W swoim dodatku kulturalnym gazeta informuje o powstającym społecznym Komitecie Rewaloryzacji Miasta, którego jednym z zadań będzie utworzenie Społecznego Muzeum Miasta. Według doniesień gazety zająć ma się tym radzynianka Dominika Leszczyńska, historyk sztuki, znakomita regionalistka. - Przed Dominiką stoi wielkie wyzwanie, rzec można herkulesowe. (…) Zespół pałacowy Potockich należy przekształcić w muzeum wnętrz rezydenckich i miejsce kolekcji młodej sztuki amerykańskiej. Trzeba pokierować Społecznym Komitetem Rewaloryzacji i uruchomić społeczne muzeum miasta – czytamy w artykule Tadeusza Wróblewskiego.

 

Komentarze  

 
#21 wyobraźniaPablo90RP 2013-04-11 18:58
Ludzie ogranicza was własna wyobraźnia, a to jest smutne :( teraz znajdą się heiterzy którzy w życiu do niczego nie doszli i mnie zliczuja w komentarzach :P
 
 
#22 Pałaccukiernik 2013-04-12 06:42
Dla dobra Radzynia powinni naciskać do sprzedaży Pałacu dla inwestorów, widziałem już obiekty które przeszły w prywatne ręce i przynoszą więcej korzyści niż państwowe obiekty. Trzeba pamiętać że muzea finansowane są z podatków i obarczą tymi opłatami miasto, prywatne inwestycje to odwrotność sytuacji one przyniosą zyski dla miasta. Na państwowe obiekty tak jak widzimy zawsze wiszą obietnice i inwestycje które odkładają się latami. Kolejny plus z prywatnej inwestycji jak ktoś wyłoży kasę zechce żeby przynosiła mu dochody więc będzie sam pilnował jakości swoich usług. Na ambicjonalne inwestycje ani miasta, gminy czy też państwa nie stać, prywaciarza tak. Tym bardziej że do dotacji szybciej prywatny się dobierze niż państwowy tak było jest i będzie
 
 
#23 Pałaczjp 2013-04-12 12:39
Cytat:
Dla dobra Radzynia powinni naciskać do sprzedaży Pałacu dla inwestorów, widziałem już obiekty które przeszły w prywatne ręce i przynoszą więcej korzyści niż państwowe obiekty.
Masz rację, że to właściwy kierunek dla uratowania pałacu i pozyskania dodatkowych miejsc pracy. Problem w tym skąd wziąć takiego inwestora. Radzyń niestety nie leży w miejscu atrakcyjnym turystycznie i okolica nie ma nic ciekawego do zaproponowania. Nawet takie obiekty, z których przez tydzień można nie wychodzić typu "Gołębiewski" lokują się w Mikołajkach, Wiśle czy Karpaczu.
Po za tym jest jeszcze kwestia wiarygodności inwestora aby nie powtórzyła się historia z Czemiernik.
Kolejna droga to rzeczywiście jakieś muzeum i garnuszek Państwa. To ostatnie nie jest jednak w żaden sposób zainteresowane takim obrotem sprawy.
No i pozostaje to co mamy na dzień dzisiejszy. Czyli mieści się tam wszystko i nic. Jakieś drobne pieniądze od najemców i Urzędu Wojewódzkiego wpływają na bieżące utrzymanie i obawiam się, że tak pozostanie. Obym się tylko pomylił.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Sprzedam mieszkanie os. Zabielska
środa, 17 kwietnia 2024
noimage
Sprzedam mieszkanie
wtorek, 16 kwietnia 2024