Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 23 kwietnia 2024 imieniny: Jerzego, Wojciecha

Radzyńskie tunele pod lupą konserwatora zabytków

poniedziałek, 06 sierpnia 2012 07:00

Konserwator zabytków oglądający radzyńskie tuneleNie ustają ciągłe dyskusje i spekulacje na temat odkrytych niedawno pod naszym miastem podziemnych korytarzy. Liczne pytania dotyczące ich przeznaczenia, czasu powstania oraz obszaru na jakim mogą się znajdować dają wiele do myślenia.

O komentarz poprosiliśmy Janusza Maraśkiewicza, kierownika delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białej Podlaskiej, który specjalnie przyjechał do Radzynia, aby zobaczyć to znalezisko.

- Zdecydowanie jest to ciekawe odkrycie. Niestety nie jestem w stanie dokładnie tego zinterpretować, ponieważ na chwilę obecną posiadamy za mało wiedzy. Na pewno tunele są starsze niż sam obecny pałac. Jest to system, który był związany z pierwszym zespołem obronnym. Takie zespoły posiadały zazwyczaj dwa rodzaje tajemnych odprowadzeń tj. komunikacyjny oraz systemy zasilania np. zasilanie fosy w wodę. Według mnie, te kanały, z którymi mamy tutaj do czynienia są kanałami komunikacyjnymi (230cm), ale dokąd prowadzą, nie jestem w stanie odpowiedzieć – tłumaczy Maraśkiewicz.

Wojciech Kwiatek, kościelny z kościoła pw. Trójcy Świętej w Radzyniu, podczas rozmowy z nami, potwierdził nasze wcześniejsze przypuszczenia o tym, że tunel biegnący od pałacu w stronę kościoła faktycznie wychodzi w jego podziemiach.

- Jako konserwator jestem za tym, aby to znalezisko nie poszło w zapomnienie. Gdybyśmy u nas, w Białej Podlaskiej, trafili na coś takiego, to mówię szczerze, chodził bym ciągle za tym i nie dopuścił do zasypania. Zainteresowani tą sprawą, powinni natychmiast się tym zająć i przeszkadzać takim urzędom jak mój dopytując mnie, burmistrza czy marszałka województwa, co my możemy zrobić w tej sprawie. Niewątpliwie, to może być wielka atrakcja, z pozyskanych informacji, wszystko wskazuje na to, że to nie jest 30 metrowy fragment tylko to jest wieluset metrowy system kanałów. W połączeniu z tym co macie, może być to ciekawą atrakcją. Warto się koło tego kręcić, tylko trzeba mieć na to pomysł, bo samo kręcenie dla kręcenia to trochę mało – dodaje konserwator.

Wnętrza tuneli zostały dokładnie zbadane i opisane. Najprawdopodobniej jednak po odpowiednim zabezpieczeniu wejść i stworzeniu takich samych warunków jak sprzed momentu odkopania, zostaną zasypane. Jak dodaje Maraśkiewicz, ma nadzieję na to, że ktoś się zlituje i zajmie tym znaleziskiem. Z ust konserwatora w stronę Tomasza Pietrzeli oraz Doroty Dzięgi z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków padły również słowa zachęty do tego, aby złożyć odpowiednie wnioski do marszałka prosząc go o dofinansowanie na ten cel.

Dokładnie zmierzono miejsce odkrytych tuneli

Janusz Maraśkiewicz, Tomasz Pietrzela, Dorota Dzięga oraz Stanisław Karpiński oglądający wejścia do tuneli

 

Komentarze  

 
#1 Jaqazwsx 2012-08-06 11:08
Trzeba odkopywać i tyle... Aby tylko zgoda była to myślę że mieszkańcy miasta wezmą się do pracy.
 
 
#2 racjamarpolina 2012-08-06 12:11
Zgoda podejrzewam, że będzie skoro sam pan konserwator namawia do tego aby nie dawać mu spokoju :) tylko co na to nasi kochani włodarze i osoby odpowiedzialne za to? Czy zechce im się wykonać jakikolwiek ruch?
 
 
#3 Koło Radzyńskich Podziemi:)Mariusz 2012-08-06 13:38
Skoro sam pan konserwator zachęca! Ileż to by było frajdy, z takiego wspólnego porządkowania pałacowych tuneli - łopaty i lampki w dłoń i do kopania. :)
 
 
#4 Czy warto inwestowac w konserwacje podziemi?zybik11 2012-08-06 19:39
Radzyńskie lochy mają więcej legendy niż swojej długości. W dzieciństwie (lata 60/70) kilkakrotnie chodziłem wraz z kolegami po naszych lochach i... i to była naprawdę frajda. Pierwszy raz zszedłem do lochów (może to był 1966r) po drabinie, którą ktoś wstawił ułatwiając tam wejście - to było to wejście w parku kilka metrów na zachód od osi pałacu. Wchodziło się pionowo w dół, dlatego po drabinie. Kierując się w stronę ulicy po kilkudziesięciu metrach był zakręt w lewo i potem przejście było już zasypane, było to w rejonie dołu przy ówczesnej aptece. Po jakimś czasie to wejście w parku było zasypane, a w pewnym okresie czasu (lata 70-te)nawet przykryto ją stalową blachą, ponieważ tam podjeżdżały wywrotki z węglem do kotłowni pałacowej. Wówczas było jeszcze czynne wejście to za wschodnim skrzydłem, blisko stawu, ale nim można było iść ok 70m w kierunku oranżerii wzdłuż tego wsch. skrzydła i po skręcie w lewo dojść do wspomnianego, zasypanego wejścia w parku. Było jeszcze jedno wejście do tunelu- było to w południowym zboczu drugiego dołu, którym jednak nie wchodziłem, gdyż było za małe. Ten odcinek tunelu znajduje się pod obecnym parkingiem, a fragmenty jego ceglanego stropu są teraz przykryte niewielką warstwą ziemi i trawnikiem. "Zwiedzając" wówczas wokółpałacowe podziemia nie widziałem żadnych korytarzy prowadzących od pałacu, a jedynie jakieś wąskie kanały kilkunastocentymetrowej szerokości. Teraz domyślam się, że to były jakieś kanały odwadniające, burzowe lub coś w tym rodzaju, tak więc zwiedzanie radzyńskich lochów nie wydaje mi się aby było obecnie interesujące. Uważam, że szkoda by było wydawać miejskie pieniądze na ich konserwację, wiec nie sobie one dalej zostaną tak, jak są. Pozdrawiam wszystkich, którzy mieli "ciekawe dzieciństwo" :-)
 
 
#5 Proszę o więcej takich ciekawostek!!hans 2012-08-06 20:10
Te lochy to pan Karol odkrył, czy już wcześniej ludzie o nich wiedzieli? Z komentarzy wynika,że większość o nich wiedziała tylko były zasypane:) chociaż należy się brawo dla Pana Karola,że odkurzył ten temat na nowo i zainteresował nim opinię publiczną. Brawo Panie Karolu i więcej takich "znalezisk":)
 
 
#6 niech się lokalna władza wykażeodmienna 2012-08-07 00:02
No i proszę, właśnie to jest najlepsza okazja, aby lokalne władze samorządowe - burmistrz Kwalczyk jak i poseł na sejm Pan Rębek coś z tym faktem zrobili. Może czas tym się zainteresować i wykorzystać jakoś potencjał miasta a nie bawić się w słowne przepychanki. Weźcie się do pracy.
 
 
#7 Pan konserwator udaje greka!uppage 2012-08-07 00:58
To konserwator ma chronić zabytek i zapobiegać jego niszczeniu, z którym mamy do czynienia.


Główne kompetencje Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie wynikające z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. 162/03, poz. 1568, z późn. zm.).
3. Wydawanie decyzji o wstrzymaniu wykonywanych bez zgody WKZ lub w sposób odbiegający od zakresu i warunków określonych w pozwoleniu:
* robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru lub w jego otoczeniu;
* innych działań wyszczególnionych w pkt 6-8 i 10-12 przywołanego wyżej art. 36 ust. 1 pkt 6-8 i 10-12.
4. Wydawanie decyzji nakazujących przywrócenie zabytku do poprzedniego stanu lub uporządkowanie terenu, zobowiązujących do uzyskania pozwolenia na prowadzenie wstrzymanych badań, prac, robót lub innych działań przy zabytku, nakładających obowiązek podjęcia określonych czynności w celu doprowadzenia wykonywanych badań, prac, robót... do zgodności z zakresem i warunkami określonymi w pozwoleniu. Powyższe wynika z art. 43 i 44 wyżej przywołanej ustawy.
5. Wydawanie decyzji nakazujących przywrócenie zabytku do poprzedniego stanu lub uporządkowania terenu bądź zobowiazujacych do doprowadzenia zabytku do jak najlepszego stanu - w przypadku gdy bez wymaganego pozwolenia WKZ lub w sposób odbiegający od warunków określonych w pozwoleniu - wykonano przy zabytku wpisanym do rojestru prace konserwatorskie, restauratorskie, roboty budowlane, badania konserwatorskie, architektoniczne lub podjęto inne działania o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt 6-8 i 10-12.
 
 
#8 RE: Radzyńskie tunele pod lupą konserwatora zabytkóworioNNN 2012-08-07 10:10
Panie Burmistrzu, zamiast silić się na wypociny i retorykę z posłem Rębkiem i na odwrót zajmijcie się tematem i poszukajcie środków, żeby z tuneli zrobić atrakcję turystyczną.
Od tego chyba jesteście, czy nie???
 
 
#9 Kompetencje. Do uppage.George 2012-08-07 10:39
Konserwator tak pracuje.Pracę daje - lub wstrzymuje.Paragrafy ma za sobą i jest władny swą osobą.Kto zaleceń nie przestrzega - wtedy sroga mina jego.Rządzi,krzyczy podpowiada - ale kasy nie posiada.
 
 
#10 RE: Radzyńskie tunele pod lupą konserwatora zabytkówpietjagoras 2012-08-10 23:22
też mi wielkie odkrycie, to że tam są tunele każdy praktycznie Radzyniak wie. Więc nie rozumiem tutaj zdziwienia.

A tak przy okazji to nawet jak by te tunele całe postanowili odrestaurować to jeśli idą gdzieś dalej w głąb Radzynia i powiedzmy będą przechodzić przez czyjąć działkę to wtedy będzie trzeba taki tunel zasypać, więc wszelkie bawienie się w remont podziemia, może być stratą kasy i pieniędzy
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

Sprzedam rower
Sprzedam rower
niedziela, 21 kwietnia 2024
noimage
Praca
poniedziałek, 15 kwietnia 2024